Týden humanitních věd

V týdnu od 13. do 16. 11. se na všech filozofických fakultách univerzit v České republice konal Týden humanitních věd. Pro studenty Double‑degree byly nejspíš nejzajímavější součástí programu přednášky týkající se umělé inteligence a jejího vlivu na překládání, které se konaly na půdě Šporkova paláce ve středu 15. 11. od 16 do 18 hod.

Všemi třemi přednáškami provázeli absolventi ÚTRL Ondřej Hrách a Anna Štádlerová. V první části „Obecný úvod do umělé inteligence (AI)“ nám Ondřej Hrách vyložil podstatu fungování AI – jak se vyvíjela, kde sbírá informace, jak se trénuje a rozvíjí. Navazovala přednáška „Od strojových překladačů ke generátorům textu“, ve které jsme se seznámili jak se staršími, notoricky známými překladači (Google Translate), tak i s nejrůznějšími moderními jazykovými modely, jako je ChatGPT. V poslední přednášce „Zkušenosti s AI v překladatelské praxi“ nám Anna Štádlerová ukázala, k čemu ve svých překladech beletrie jazykové modely používá a v čem by mohly být při správném používání překladatelům nápomocné. Přednáškové odpoledne uzavřela společná diskuze, ve které jsme se dotkli například problematiky autorských práv (která mohou být při vkládání textu do jazykových modelů dále využívána pro jejich trénování). Nejdůležitější ale padlo na závěr – překladatelé nesmí zlenivět. Nesmí zapomenout rozvíjet vlastní fantazii, ani se nesmí bát naučit se nové technologie vhodně používat.

Celý program Týdne humanitních věd zde.