Jednooborový bakalářský studijní program Mezikulturní komunikace: čeština a němčina pro překlad a tlumočení / Interkulturelle Kommunikation: Übersetzen und Dolmetschen Tschechisch-Deutsch existuje vedle dvouoborového bakalářského studijního programu Němčina pro mezikulturní komunikaci. Studenti popisovaného jednooborového programu se potkávají se studenty dvouoboru v 1. a 3. ročníku, které tráví na FF UK, tím je podpořena vzájemná spolupráce studentů na české straně. Ve 2. ročníku se potkávají se studenty tohoto programu, kteří nastoupili na Univerzitu v Lipsku, a zároveň se studenty slavistiky Univerzity v Lipsku.
Čeští studenti, kteří se zapíší ke studiu v ÚTRL FF UK, stráví první rok studia v Praze, druhý na Univerzitě v Lipsku a třetí opět v Praze. Získají tak možnost pracovat celkem 4 semestry v jazykovém tandemu s německými kolegy na obou univerzitách. Toto společné studium umožňuje nejen intenzivní prohlubování jazykových znalostí, ale velmi výrazně i kulturních kompetencí. Úspěšně absolvované předměty na partnerské instituci domovská univerzita studentům automaticky zaznamenává jako splněné. Studium na německé univerzitě je v zásadě zdarma a k financování výloh spojených s pobytem v Německu existují různé možnosti (např. Erasmus nebo stipendia Česko-německého fondu budoucnosti).
Studenti zapsaní na Universität Leipzig studují buď podle studijního plánu, jenž předpokládá určité znalosti češtiny, které jsou během studia dále prohlubovány, nebo podle studijního plánu, jenž znalosti češtiny nepředpokládá – němečtí studenti s českým jazykem teprve začínají. (Proto jsou níže uvedeny dva studijní plány pro německé studenty: s předchozí znalostí češtiny a bez předchozí znalosti češtiny.) Němečtí studenti tak stráví první dva roky studia v Lipsku a třetí, poslední rok v Praze. Získají tak rovněž možnost pracovat několik semestrů v jazykovém tandemu s českými kolegy na obou univerzitách. Toto společné studium umožňuje nejen intenzivní prohlubování jazykových znalostí, ale velmi výrazně i kulturních kompetencí. Úspěšně absolvované předměty na partnerské instituci domovská univerzita studentům automaticky zaznamenává jako splněné. Studium na české univerzitě je v zásadě zdarma a k financování výloh spojených s pobytem v České republice existují různé možnosti (např. Erasmus nebo DAAD).